Bizi Arayın ? +90 242 538 73 73 +90 530 688 51 77

Anaokulu Hakkında

Anaokulu Hakkında

Waldorf Okulları ve Pedagojisi

12 yıllık tam bir eğitim müfredatı sunan Waldorf Okulları, dünya da 61 Ülkede, 1066 okulu ve 2.000 civarı Anaokulu mevcuttur. Alanya Waldorf Okulu ile birlikte Türkiye de 62.nci ülke olarak dünya listesinde yerini almıştır.

Eğitimin dışında hiçbir şekilde ticari, siyasi, ideolojik, din veya herhangi bir misyon amacı güdülmez. Yaşayarak öğrenmeye dayanan bu okullar akademik kaygıdan uzak öğrencinin bilgiyi özümsemesi, kavraması, sebep ve sonucun bir bütün olarak algılaması üzerine kuruludur.

Anaokulu’nda Waldorf Yaklaşımı

Çocukların bireyselliğini, özgüvenlerini ve bütünlüğünü desteklemeye önem verilir. Çocukların birbiriyle rekabet etmek yerine birbirlerine saygı duyarak, yardımlaşarak toplumsal aidiyet duygusu edinmeleri teşvik edilir.

Waldorf a göre her çocuğun bir potansiyeli vardır ve bu potansiyel uygun koşullar sağlandığında ortaya çıkar. Bunun için acele ettirmeye gerek yoktur. Waldorf yaklaşımı çocuğun sağlam bir öğrenme sevgisi oluşturmasını ilke edinir.

0-7 Yaş Grubu Çocukların Özellikleri

Çocuklar doğal öğrenme yeteneği olan, öğrenme sevinci duyan ve öğrenmeye hazır bireylerdir. Bu dönemde daima meraklı, araştırıcı, hayal güçleri kuvvetli ve sorgulayıcıdırlar. Çocuklar bütün duyularını kullanarak çevresini keşfederler. Edindikleri tüm deneyimler hayatlarına sekil vereceği için çok önemlidir. Çocuklar tekrarlar yaparak içselleştirir ve çocuklara ne öğreneceklerini hissettirilmeden verilir.

0-7 Yaş Grubu Çocukların Özellikleri

Çocuklar doğal öğrenme yeteneği olan, öğrenme sevinci duyan ve öğrenmeye hazır bireylerdir. Bu dönemde daima meraklı, araştırıcı, hayal güçleri kuvvetli ve sorgulayıcıdırlar. Çocuklar bütün duyularını kullanarak çevresini keşfederler. Edindikleri tüm deneyimler hayatlarına sekil vereceği için çok önemlidir. Çocuklar tekrarlar yaparak içselleştirir ve çocuklara ne öğreneceklerini hissettirilmeden verilir.

Model ve Taklit Yoluyla Öğrenme

0-7 yaş çocukların bilişsel yapıları soyut şeyleri öğrenmek için uygun değildir. Anlatma ve izah etme yöntemi bu yaşlarda anlamsız kalır. Bunun yerine çocukların sevgi ve gönül bağıyla bağlı olduğu kişiler örnek olarak çocuğu eğitebilirler. Bu yaş grubu tam bir kayıt cihazı gibidir, gözlemler ve taklit eder. Çocuklarda sık sık görülen ebeveyn taklidi de bu yüzdendir. Waldorf Eğitiminde öğretmenler çocuğun taklit yeteneğini göz önüne alarak onlara en doğru şekilde model olurlar.

 

 

Her Şeyin Bir Ritmi Var

Yabancı ortamlar, bilinmezlikler zaman zaman yetişkinlerin bile psikolojini zorlayabilir. Küçük yaştaki çocuklar için bu daha da zor bir durumdur. Waldorf Anaokulunda kendini tekrar eden günlük, haftalık ve yıllık ritimler çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlar. Okulda karşılacakları durumların bilinmesi çocukların okula karşı olumlu tutum kazanmasını sağlar. Anaokulunun günlük ritimleri sabah ritüeli, birlikte hazırlanan kahvaltı saati, oyunlar, şarkılar ve her güne özel bir etkinlik yer alır.

Doğa Deneyimi

0-7 yaş grubu için zamanı algılamak zordur. Yıllık ritimlerin en belirgini mevsimlerdir. Çocuklara ne kadar mevsimler anlatılırsa anlatılsın, doğa da çiçeklerin açması, meyvelerin olgunlaşmasını görmek kadar etkili olmayacaktır. Waldorf Anaokulunda çocuklar zamanlarının büyük kısmını dışarıda geçirirler ve kendilerini doğanın bir parçası olarak hissederler. Haftanın bir günü doğa yürüyüşüne çıkarlar. Bu çocukların hem bedensel hem de zihinsel gelişimi için çok önemli bir etkinliktir.

Yabancı Diller

Waldorf anaokulunda yabancı dil İngilizce ve Almanca ile başlar. Bu diller ayrı bir ders olmayıp tüm günün içine aktivite, şarkı, hikâye ve oyunlar olarak dâhil edilir. Anaokulunda yabancı dilin asıl amacı çocuklara dili his ettirerek, adeta anadildeki konuşmalara maruz kalıp dilini öğrenmesi gibi, çocuğun yabancı dili edinmesini sağlamaktır.

Özgür Oyunun Anlamı ve Önemi

Çocuklar için oyun yetişkinlerin işlerine denktir. Çocuklar oyunlarını ciddiye alırlar ve ciddiye almamızı isterler Çocuğun öğrenmesinde özgür oyun vazgeçilmezdir. Özgür oyun sayesinde çocuk ruhsal açıdan tutarlı ve zihinsel açıdan gerçekçi olacaktır. Özgür oyunda çocuk tamamen kendisidir ve yönlendirmeye, uyarıya ihtiyaç duymaz. Bu ona kendisini ve çevresini özgürce tanıma fırsatı verir. Bu oyunlarda kullanılan yapılandırılmamış, plastik olmayan ve doğal malzemelerden yapılmış oyuncaklar çocukların fantezisini geliştirir.

Etkinliklerimiz

Waldorf Anaokulu Müfredatında; ritmik oyunlar aracılığıyla yaşanan hareket temelli deneyimler, kille biçimlendirme, hayal gücünü geliştiren özgür oyunlar, el işlerinin yanında ev idaresi, mutfak ve bahçe işleri ve değişik faaliyetler yer alır. Ayrıca doğa deneyimleri, renkleri, konuşmayı, müziği, masal anlatmayı, kukla oyunlarını, vb. içeren sanatsal faaliyetler yer alır.

Okula Geçiş

Anaokuluna veda etme zamanı geldiğinde ise, çocuklar tüm sosyal kazanımları ve fiziksel becerileri gelişmiş, özgüveni ile birlikte okul çağına uğurlanmaya hazır hale gelirler. Henüz oyun çağında bulunan çocukların, eğlence odaklı ders işlenmesi ile etkili öğrenimlerinin devamı sağlanmaktadır.

Doğa içerisinde bulunan Waldorf Eğitim Vakfı Kampüsü, küçük çocuklarına da ayrı Anaokulu binası ile tüm olanakları sağlar.

Türkçe, Almanca ve İngilizce dil edinimleri ile birlikte sınıf kapılarını doğrudan yaşamın geniş bahçesine açan Waldorf Eğitim Vakfı Anaokulu,2016/2017 Öğretim yılı için kayıtlarına başlamıştır.

Okul ve anaokulumuz yerli ve yabancı tüm velilerin katılımına açık olup, Waldorf Pedagojisi Veli Eğitim Seminerlere katılım zorunluluğu mevcuttur

Veli ve öğretmenlerden oluşan Waldorf Eğitim Vakfı ve Eğitim Derneği, herhangi bir Ticari amaç gütmeden çocuklara ve gençlerimize bu eğitim olanağını sunmak için okul kuruculuğunu üstlenmiştir.